Şartlar ve Koşullar

Eğer siparişinizin durumu kargo aşamasındaysa, siparişiniz iptal edilememektedir. Sözleşme konusu ürün/ürünler ile birlikte Bora Life tarafından gönderilmiş olan iade bölümü bulunan faturanın bir nüshasının ALICI tarafından ilgili bölümlerinin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması ve imzalandıktan sonra teslim edilen ürün/ürünler ile birlikte iade koşullarına uygun şekilde geri gönderilmesi gerekmektedir. 

Önemli Uyarı: Bora Life’dan verdiğiniz siparişleri kargo görevlisinden teslim alırken paketi açıp ürünleri kontrol ediniz. Paket içeriğindeki ürünler hasar görmüş, deforme olmuşsa teslim tutanağını imzalamayanız. Aynı kargo görevlisine "Durum Tespit Tutanağı” tutturarak ve karşılıklı imza altına alarak paketi teslim almadan bize iade gönderiniz. (Teslim alındıktan sonra bildirilen hasar durumlarında Bora Life sorumluluk kabul etmeyecektir.) 

Siparişiniz birden fazla üründen oluşuyor ve ürünlerden bir ya da birkaçı hasarlı ise sorunsuz olan ürünleri teslim alınız, hasarlı olan ürün/ürünler için ise kargo görevlisine "Durum Tespit Tutanağı” hazırlattırıp tarafımıza iade olarak gönderiniz ve konuyla ilgili boralife@boralife.com adresine e-mail gönderip iletişime geçiniz. 

ALICI, sözleşme konusu ürün/ürünlerin kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin 7 (yedi) gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla yapılması gerekmektedir. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürün/ürünlerin taşımacılık bedeli Bora Life tarafından karşılanır. 

İadenin, Bora Life Mesafeli Satış Sözleşmesi’nde yer alan Madde 7’daki Cayma Hakkı ve Madde 8’deki Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler şartlarına uygun olmalıdır.
 

Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca ALICI’nın cayma hakkını kullanması hâlinde Bora Life, cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç 10 (on) gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli iade etmek ve ALICI’yı her türlü borç altına sokan belgeyi ALICI’ya hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmek ve 20 (yirmi) gün içerisinde de malı geri almakla yükümlüdür.
 

385 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca iade işlemlerinin yapılabilmesi için SATICI tarafından sözleşme konusu ürün/ürünler ile birlikte gönderilmiş olan iade bölümü bulunan faturanın bir nüshasının ALICI tarafından ilgili bölümlerinin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması ve imzalandıktan sonra teslim edilen ürün/ürünler ile birlikte geri gönderilmesi gerekmektedir. 

Cayma hakkının kullanılması halinde ALICI’ya veya ALICI’nın gösterdiği kişi/kuruluşa teslim edilen ürünün/lerin faturası,  orjinal kutusu, orjinal ambalajı, varsa garanti belgesi ve kullanım kılavuzu ve bütün standart aksesuarları ile birlikte mutlak surette eksiksiz ve hasarsız tam olarak orijinal paketleriyle birlikte Bora Life’a teslim edilmesi gerekmektedir. 

İade edilen ürün/ürünler Bora Life’a ulaştıktan sonra, öncelikle Bora Life tarafından incelenecek, yukarıda belirtilen şartlara uygun ise iade işlemi başlatılacaktır. 

ALICI’nın siparişin teslim edildiği anda taşımacılık firması yetkilisi nezdinde gönderiyi kontrol etmesi gerekmektedir. Teslim edilecek ürün/ler paketinde ya da ambalajında herhangi bir çatlama, kırılma, bozulma, kutunun açılması ya da ezilme durumu varsa, ALICI’nın ürün/leri teslim almaması gerekmektedir. ALICI’nın kontrol ve muayene yükümlülüğü altında bulunduğu ve itirazsız kabul ettiği bu ürün/leri işbu kapsamda ambalajı sağlam, bozulmamış ve kullanılmamış olarak teslim aldığı kabul edilmektedir. 

Niteliği itibarıyle iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri gereğince aşağıda açıklanmış olan sözleşmelerde ALICI, cayma hakkını kullanamaz. 

ALICI'nın kredi kartı ile yaptığı ödemelerde, ürün tutarı, siparişin ALICI tarafından iptal edilmesinden sonra 10 (on) gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarın bankaya iadesinden sonra ALICI hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olduğundan, ALICI, olası gecikmeler için Bora Life'ın herhangi bir şekilde müdahalede bulunmasının mümkün olamayacağını şimdiden kabul etmektedir.


ALICI’nın cayma hakkını kullandığı durumlarda ya da siparişe konu olan ürünlerin tedarik edilememesi halinde ya da her yıl Bakanlıkça açıklanan parasal sınırın altındaki ürünler için verilen hakem heyeti kararları ile Tüketiciye bedel iadesine karar verilen durumlarda, alışveriş kredi kartı ile yapılmış ise kredi kartına iade prosedürü aşağıda belirtilmiştir: 

-Ürün kaç taksit alındıysa Banka tarafından geri ödenmesi aynı taksitle yapılmaktadır.
-Havale ile yapılan ödemeler, ödemenin yapıldığı Bankaya tek seferde iade edilir.